NCS N (natural) C (colour) S (system)

N (natural(colourS (system) ir vienīgais toņu katalogs (sistēma), kas attēlo toni tieši tā, kā cilvēka acs to redz. Un tāpēc to ir tik viegli uztvert, loģiski un vienkārši izmantot. Jebkurš no krāsu toņiem, kas vispār eksistē var būt noteikts NCS sistēmā un dots tā precīzs apzīmējums. NCS toņu kodi nosaka vizuālo toņa sastāvu. Šis toņu katalogs ir viens no populārākajiem dizaineru, arhitektu un krāsu tirgotāju vidū visā pasaulē.

NCS sistēmas pamatā ir seši toņi. Četri spilgtie pamattoņi ir: dzeltens (Y), sarkans (R), zils (B), un zaļš (G), un divi ahromātiskie pamattoņi – balts (W) un melns (S). Visus pārējos toņus var raksturot, balstoties uz vizuālo līdzību. Šīs līdzības ir pamatiezīmes (dzeltenīgs, sarkanīgs, zilgans, zaļgans, baltā un melnā toņa intensivitāte). NCS krāsu toņu apzīmējumi raksturo to, cik lielā mērā konkrētais tonis līdzinās pamattoņiem.

dfgh

Piemēram, kods NCS 1050-Y90R izskaidro nokrāsu – līdzības līmeni pret baltās krāsas intensitāti (40%) un melnās krāsas intensitāti (10%) līdz maksimālajam piesātinājumam, kas ir 50%. Baltās krāsas intensitāte (gaišums) netiek attēlota, bet tā sastāda atlikušos 40% (100-10-50=40).

Tīriem pelēkiem toņiem nav radniecīgas saimes, tāpēc nokrāsa tiek apzīmēta ar – N. Tīra pelēkā palete, kas sastāv no balta (0300-N) līdz melnam (9000-N).

NCS oficiālie pārstāvji ik gadu izstrādā gada tendenču toņu izlasi, kura ir viena no vadošajām visā pasaulē. Interesanti, ka viņi piedāvā izstrādāt arī individuālu toņu izlasi atbilstoši klientu vēlmēm, piemēram – krāsu tirgotājiem, dizaineriem un arhitektiem.

ncs_trend

Šis noteikti patiks māksliniekiem, ja ne visiem, tad lielākai daļai noteikti. Spied šeit un tev atvērsies iespēja izveidot pašam savu krāsu paleti.

Lūk, kāda krāsaina sanāca man:

mana_palete

Informācijas avots – www.ncscolour.com